Stát chce spotřební daň pro cigarety HEETS do IQOS již od roku 2019

cigareta GLO (British American Tobacco)Ministerstvo financí nedávno informovalo o tom, že navrhne uvalit spotřební daň na cigarety IQOS (Philip Morris), GLO (British American Tobacco) a obdobná zařízení, ve kterých se nahřívá tabák. Nově uvalená spotřební daň by měla platit už přístí rok.

S nahřívacím zařízením IQOS a cigaretami HEETS přišel na český trh, teprve loni, největší tabákový koncern Philip Morris. Konkurenční společnost British American Tobacco kontrovala cigaretou GLO, která se ale na českém trhu zatím neprodává.

Kolik se v ČR vybralo peněz na spotřební dani z cigaret

Zdroj obrázku: Idnes.cz

Pro cigarety IQOS a GLO je v plánu stejná daň jako pro klasické cigarety

IQOS Philip MorrisNová právní úprava počítá se zdanění podle hmotnosti tabáku obsaženém v balení pro finálního spotřebitele. Z každého gramu tabáku, který je obsažený v zahřívaných tabákových výrobcích, by měl konečný spotřebitel zaplatit 2,236 Kč. V platnost by tato úprava měla vstoupit již od 
1. ledna 2019.

Někteří odborníci však tvrdí, že u nahřívacích tabákových výrobků typu IQOS a GLO by měla být spotřební daň nižší.

Výše uvedený návrh se ministerstvo financí chystá předložit na jednom z nejbližších jednání vlády.

Původně byly ve hře 2 možnosti zdanění nahřívacích cigaret

Spotřební daň HEETS cigaretyOd začátku byly ve hře dvě možnosti zdanění:

1) Zdanění každého kusu nahřívaného tabákového výrobku

2) Zdanění dle hmotnosti tabákové náplně

Na základě přístupu většiny členských států EU, které již ke zdanění těchto výrobků přistoupily, byla zvolena druhá možnost.

V každém případě se očekává sjednocení přístupu k těmto tabákovým výrobkům, a to napříč celou EU, stejně jako je tomu v případě klasických tabákových výrobků.

Zdaněny by měly být  pouze HEETS cigarety

HEETS cigarety Philip MorrisCelá situace ohledně uvalení spotřební daně může být vnímána tak, že by se zdanění mělo týkat
i samotných nahřívacích zařízení. Což je z logiky věci nesmysl.

Cena nahřívacích zařízení nebude výše uvedenou daní zatížena, protože samotné nahřívací zařízení žádný tabák neobsahuje. Spotřební daň se bude týkat „pouze” náplní
HEETS
(a podobných), které tabák obsahují.

Dobrá zpráva pro náplně do e-cigaret

E-liquidů (náplní do e-cigaret) se v dohledné době zdanění týkat nebude. A proto se zdanění netýká ani nejnovější e-cigarety Logic Compact od tabákové společnosti JTI. Tento postoj ministerstvo financí odůvodnilo tím, že některé z náplní neobsahují nikotin.

Na náplně do e-cigaret je aplikována pouze základní sazba DPH ve výši 21%.

Zdroj: Novinky.cz